RIVIAN R1T – Pickup rozpędzający się do setki w 3 sekundy.

Pickup Rivian R1T

A może by tak wrzucić do pickupa elektryczny silnik o mocy ponad 700 KM (522 kW) ? Czemu nie… Rivian to zrobił i wyszło mu całkiem dobrze. Nie tylko zapewniając dynamiczną podróż na każdym rodzaju nawierzchni, ale również komfort oraz elegancje. 

Rivian R1T przód
Fot: Rivian.com

Moc i zasięg

Producent przewidział 3 wersje modelu R1T, różniące się przede wszystkim pojemnością baterii oraz mocą silnika. Podstawowa wersja została wyposażona w silnik elektryczny o mocy 300 kW ( ok. 400 KM) i akumulatory o pojemności 105 kWh, które umożliwią nam przejechanie około 370 km. Najbogatszy wariant to silnik o mocy 522 kW, czyli ponad 700 KM oraz baterie 180 kWh (zasięg ok. 640 km). Inne parametry techniczne prezentuje tabela poniżej.

Specyfikacja R1T
Fot: Rivian.com

Robocop już ustawił się w kolejce

Rivian zachował standardowy kształ dla aut tego typu z lekką dozą nowoczesności. Przedni, podłóżny pas świetlny trochę może kojarzyć się z hełmem robocopa i wyglądałoby to świetnie, gdyby nie połączenie z pionowymi światłami. Za to z tyłu na szczęście zaniechano tego rozwiązania. Rozciągający się przez całą klapę pas ledowy znamy i lubimy z najnowszych modelów Audi. 

Projektanci postarali się we wnętrzu auta. Trudno się do czegoś przyczepić, bo wygląda naprawdę dobrze i praktycznie. Podkreślając słowo praktyczne, bo tego typu auta mają być użyteczne i solidne. Producent zapewnia, że właśnie tak jest. Odporność oraz łatwość czyszczenia mają zapewnić materiały zastosowane w odzieży oraz sprzęcie sportowym.

Oczywiście nie należy zapominać o technologii. System dowodzenia to 15,6 calowy ekran dotykowy. Obsługuje wszystkie możliwe funkcje auta. Dodatkowo umieszczono 12,3 calowy wyświetlacz przed kierowcą, który wyświetla podstawowe parametry jazdy oraz wskazówki nawigacyjne. Samochód został wyposażony w autopilota trzeciego poziomu. Umożliwia to autonomiczne podróżowanie przy dobrych warunkach drogowych. Kierowca pełni wówczas funkcje nadzorcy, interweniującego w przypadku problemów. 

Jak na pickupa przystało, R1T dysponuje sporą powierzchnią transportową. Nie licząc paki, mamy do dyspozycji wiele schowków zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz auta. Ciekawym rozwiązaniem jest schowek umiejscowiony tuż przed tylnią osią.

A więc kiedy i za ile?

Podstawowy model Riviana R1T będzie kosztował w Stanach około 61 500$ (z podatkiem) i tyle na razie wiadomo odnośnie cen. Pierwsze jednak do produkcji wejdą modele z bateriami 135 kWh oraz 180 kWh. Obecnie można dokonać rezerwacji auta za kwotę 1000$ na stronie porducenta. Spodziewany termin dostawy samochodów to koniec 2020 roku. Na wersje podstawową trzeba będzie poczekać rok dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *