Nowa elektryczna Kia Soul w sprzedaży już na początku 2019!

Kia Soul II w wersji EV zadebiutowała na targach Chicago Auto Show w 2014 roku. Biorąc pod uwagę współczesne realia, osiągów auta nie można było nazwać powalającymi. Samochód został wyposażony w akumulatory o pojemności tylko 27 kWh, co pozwalało realnie przejechać około 160 km. Nowa generacja elektrycznego Soul’a to z pewnością odzwierciedlnie postępu technologicznego, jak i również zmiany gustów stylistycznych. 

Zdjęcie boczne - Kia Soul EV 2019
Fot: press.kia.com

Osiągi

Najnowszy Soul EV został wyposażony w silnik elektryczny o mocy 204 KM i 395 Nm, który zapewni nam komfort podróżowania zarówno na długich, jak i krótkich dystansach. Modyfikacji poddane zostało również tylne zawieszenie, co usprawniło precyzję prowadzenia i wyczucie auta. Kierowca otrzymał możliwość wyboru spośród 4 trybów jazdy: Eco+, Eco Comfort oraz Sport, które automatycznie dostosowują pracę podzespołów. 

“Tradycyjne” łopatki za kierownicą otrzymały nową funkcję. W autach spalinowych służą do zmiany biegów, natomiast koreański producent doszedł do wniosku, że można je również wykorzystać w pojazdach elektrycznych. W Kia Soul EV łopatki pozwalają nam zmienić siłę hamowania elektrycznego. Kierowca ma do wyboru jeden z trzech trybów. Im wyższy tryb, tym większy odzysk energii z hamowania, co przekłada się na wzrost zasięgu. 

Samochód został wyposażony w baterię litowo-jonowe o poejmności 64 kWh. Zwiększona pojemność akumulatorów napewno zwiększy zasięg auta w porównaniu z pierwszą generacją, ale obecnie nie jest jeszcze znany maksymalny dystans jaki będziemy pogli przejechać na jednym ładowaniu. Auto jest w trakcie testów homologacyjnych, które pozwolą dokładnie określić zasięg po pełnym naładowaniu auta. Wszystko wyjaśni się na początku 2019 roku. 

Wnętrze Kia Soul EV
Fot: press.kia.com

Wnętrze

Wnętrze nowego Soul’a zostało sporo zmienione. Nie wieje tu nudą jak w poprzedniej generacji. Teraz wygląda naprawdę dobrze. Eleganckie wykończenie oraz ledowe oświetlenie wnętrza przykuwają oko potencjalnych nabywców. 

Za sterowanie multimediami odpowiada dotykowy ekran o przekątnej 10,25 cala. Został on także zintegrowany z czujnikami parkowania i kamerą cofania. Zadowoleni będą również fani oprogramowania iOS oraz Android, ponieważ system działa z aplikacjami Apple CarPlay oraz Android Auto. Odpowiednią jakość oraz głośność muzyki odtwarzanej z naszego telefonu, radia lub urządzenia USB zapewnia 6 głośników – powinno wystarczyć, ale szału nie ma.

Unowocześniony został system łączności samochodu z telefonem, noszący nazwę UV0. Z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie, będziemy mogli monitorować stan naładowania oraz proces ładowania baterii w czasie rzeczywistym. Dostaniemy również powiadomienie w przypadku, gdy niechciany osobnik będzie próbował dostać sie do naszego samochodu. W razie wypadku, nowy system komunikacji niezwłocznie poinformuje służby ratunkowe

Oprócz standardowych systemów bezpieczeństwa, Soul będzie dostępny z asystentami wspomagania kierowcy takimi jak: FCW (ostrzeganie o potencjalnym zderzeniu), FCA (zapobieganie kolizją), LDW (ostrzeganie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu), LKA (asystent pasa ruchu), DAW (ostrzeganie o zmęczeniu kierowcy), asystent martwego pola oraz aktywny tempomat. 

Produkcja Soula EV już się rozpoczęła w fabryce Gwangju w Korei. Do sprzedaży trafi on na początku 2019 roku w USA i Europie. Cen jeszcze nie znamy, ale pewnie niedługo trafią do wiadomości publicznej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *